H Boot: Weltmeisterschaft 2021 in Struer Segelclub / Dänemark

H-Boat World Championship 2021

H-Boat             Vælg land             DENFINGERNEDSUISWE          Point system : Low PointMåleregel (handicap) : One DesignFratrækker(e) efter sejlads : 5,9;Stævne officials : IRO – Peter S. Lübeck; Jury Chairman – Karl Petter Haugen; Jury – Hans Vengberg; Jury – Torben Precht-Jensen; Jury – Jörn-Christoph Jansen; Jury – Peter Thomas Hansen;Overall resultsUdgivet : 14-08-2021 12:04:25

Nr.SejlnummerHoldKlubTTotalR1R2R3R4R5R6R7R8R9R10R11
1  DEN 597Claus HØJ JENSENFrederik DAHL HANSENRasmus Jørgen ANDRESENHerslev Strand Sejlklub24.013.03.0(4.0)2.01.01.02.0(7.0)2.02.0
2  FIN 958Jan FORSBOMMiikka NIKKILÄTimo LANKINEN Vis hele besætningen…NPS43.020.01.07.01.06.0(8.0)1.03.0(15.0)1.0
3  GER 1010Holger KÖHNEJan KÖHNESven ULRICHPYC57.030.0(11.0)3.07.02.02.03.02.011.0(16.0)
4  DEN 586Anders BERTELSENChristian SCHULZBetina JEPSEN Vis hele besætningen…Aarhus Sejlklub69.033.02.0(15.0)5.07.04.0(21.0)5.03.07.0
5  SWE 591Henrik EDMANPeder EDMANHannes EDMAN Vis hele besætningen…MSS112.047.04.0(21.0)3.0(44.0)BFD10.016.06.05.03.0
6  DEN 535Poul JENSENLars CHRISTIANSENSøren OTTOSENThisted Sejlklub89.049.06.05.09.011.03.014.01.0(25.0)(15.0)
7  DEN 533Morten NIELSENNiels Henrik BORCHClaus ROSSINGRoskilde Sejlklub86.054.07.02.0(17.0)13.09.010.0(15.0)8.05.0
8  DEN 619Thomas Holm SENNELSThomas HANNIBALMichael DAMBORGAarhus Sejlklub99.063.0(19.0)8.04.014.015.04.04.014.0(17.0)
9  GER 1721Thomas KAUSENJani FUNKBernd DEERTZBYC135.082.05.0(26.0)8.012.0(27.0)15.017.012.013.0
10  DEN 470Mads P G KORSGAARDFrederik G KORSGAARDJesper JENSENKongelig Dansk Yachtklub136.084.015.011.013.04.0(28.0)18.0(24.0)19.04.0
11  DEN 613Hans EBLERJimmi FREDERIKSENAnders THEOPILSejlklubben Neptun Vejle144.084.012.0(29.0)10.019.05.06.010.0(31.0)22.0
12  GER 1663Peter ZAUNERBasti HENNINGFrederik SCHAAL Vis hele besætningen…YCSS140.094.010.01.044.0DNE8.06.012.0(20.0)13.0(26.0)
13  DEN 420Ole ENGBLOMTroels LYKKESvend JØRGENSENØresunds Sejlklub Frem152.095.0(28.0)28.06.09.07.0(29.0)16.018.011.0
14  DEN 595Peter GORRISSENSten MELGAARDJohn Frank POULSENSejlklubben Neptun Vejle161.097.017.014.019.0(27.0)(37.0)9.023.09.06.0
15  GER 1021Finn KENTERLasse KENTERMerlin GNUTZMANN Vis hele besætningen…FCSS152.098.013.06.0(31.0)15.013.0(23.0)21.016.014.0
16  DEN 620Morten Scheel NIELSENHenrik TOFTJesper FRISSFrederikssund Sejlklub145.098.0(25.0)(22.0)11.016.014.013.014.021.09.0
17  DEN 569Claus HOVGAARDJacob HALDKasper JUHLSejlklubben Neptun Vejle157.0101.018.010.015.03.0(29.0)(27.0)11.023.021.0
18  FIN 957Jyrki LINDSTRÖMRasmus LINDSTRÖMPekka HONKAVAARAKPS-KSS172.0104.016.020.014.029.0(31.0)(37.0)8.07.010.0
19  NED 85Christiaan KLINKENBERGHarm van VEMDEJoost VOORENARENZV170.0108.021.012.029.0(32.0)11.08.09.0(30.0)18.0
20  DEN 596Mike RASMUSSENKaj MELGÅRDAnders DAMSGAARDSejlklubben Neptun Vejle168.0109.024.09.024.010.012.0(26.0)26.04.0(33.0)
21  DEN 578Peter Dan PETERSENRobert SØRENSENBjarne CHRISTOFFERSEN Vis hele besætningen…Onsevig Sejlklub187.0116.029.0(35.0)26.05.021.0(36.0)13.010.012.0
22  DEN 478Finn PEDERSENMidhael DAMGAARDMartin ARENFELDTAarhus Sejlklub194.0126.014.013.030.017.0(35.0)17.0(33.0)27.08.0
23  DEN 570Søren WISSINGKarsten SVENNINGSENEmil SVENNINGSENBrejning Båd Klub202.0132.020.0(37.0)20.0(33.0)20.07.029.06.030.0
24  DEN 494Frederik ANDERSENCarsten ANDERSENKenneth RASMUSSENHolbæk Sejlklub223.0144.022.016.023.020.018.025.0(35.0)(44.0)BFD20.0
25  GER 1656Michael DÜMCHENDr Kay BOEDEWIGBjörn HEINRICHVSAW237.0152.08.023.022.018.022.0(41.0)(44.0)UFD35.024.0
26  DEN 585Hans RASMUSSENUffe SUDERGAARDJacob BANGMiddelfart Sejlklub220.0156.026.024.018.023.023.0(32.0)22.020.0(32.0)
27  DEN 584Claus TERKILDSENSøren TRANBERGKasper PINDSilkeborg Sejlklub233.0160.0(39.0)25.016.026.0(34.0)5.034.029.025.0
28  FIN 949Roope HEIKKILÄJere MIKKOLAAlvari SUONPÄÄ Vis hele besætningen…TPS227.0162.0(33.0)18.0(32.0)21.032.020.030.022.019.0
29  DEN 591Lars KONGSØREFinn SØGAARDMartin ANDERSENAmtoft Lystbådelaug243.0169.09.030.0(35.0)(39.0)19.034.031.017.029.0
30  DEN 536Niels SØNDERGAARDEmil SØNDERGAARDHenrik MELSENEgå Sejlklub244.0173.0(35.0)17.033.0(36.0)26.030.012.032.023.0
31  SWE 609Bengt RAMNEMartin LARSSONMalte LARSSONGKSS264.0176.034.033.034.0(44.0)BFD36.019.019.01.0(44.0)DNC
32  FIN 931Timoleon CARAVITISPekka ANNUNENJukka JASKARIHSK243.0178.031.031.027.024.0(33.0)11.0(32.0)26.028.0
33  GER 1737Dirk STADLERRoman JUCHLIThomas DRTINASRS278.0190.023.027.012.025.016.043.0(44.0)DNF(44.0)DNC44.0DNC
34  GER 1602Gerhard MIETHEGustav DIJKMANMatrais MASKOETSSCR281.0193.027.019.025.037.024.033.028.0(44.0)DNF(44.0)DNC
35  DEN 599Søren BERNBOM HANSENNiels BORREGAARD ANDERSENKristian MATHIESENAalborg Sejlklub270.0194.036.032.0(38.0)22.0(38.0)35.018.024.027.0
36  DEN 385Jackie SCHREIBERCasper Busch WIINGAARDGitte Busch PEDERSENGilleleje Sejlklub283.0202.0(42.0)34.021.030.0(39.0)31.027.028.031.0
37  DEN 421Niels FRISTRUPJakob GADEGAARD BENDIXENMathias KRUSE JAKOBSENAarhus Sejlklub295.0212.0(43.0)(40.0)36.040.017.022.025.038.034.0
38  DEN 530John HEDEGAARDJohn HØGHKim OLSENSilkeborg Sejlklub318.0235.0(41.0)(42.0)28.034.040.024.036.037.036.0
39  SUI 559Enrico VACCAROStefano VACCAROStefano PARODI Vis hele besætningen…YCAs321.0236.030.036.0(41.0)28.041.028.039.034.0(44.0)DNC
40  DEN 616Lauge SLETTINGJanus KIRKEBYJohan HELMS Vis hele besætningen…Sletten Bådeklub326.0243.040.0(41.0)39.031.025.0(42.0)37.036.035.0
41  DEN 565Claus CHRISTIANSENPer HANSENPeter Kok JENSENStruer Sejlklub347.0259.037.038.037.035.030.038.0(44.0)DNC(44.0)DNC44.0DNC
42  GER 1320Steffen BIEGJoanna MAIERAnnika FREUND Vis hele besætningen…MRSV”BAYERN”351.0264.038.039.040.038.0(43.0)39.0(44.0)DNF33.037.0
43  DEN 610Esper LYBÆK-HANSENHanna BECKERThor NOER KOLBORGAarhus Sejlklub365.0277.032.043.0(44.0)DNF(44.0)DNC42.040.038.044.0DNF38.0
BFDDiskvalificeret i henhold til regel 30.4
DNCIkke startet; kom ikke til startområdet.
DNEDiskvalifikation der ikke kan fratrækkes
DNFIkke fuldført
UFDDiskvalificeret i henhold til regel 30.3